Sonntag , 14 April 2024

Ozempic/Wegovy, Trulicity, Saxenda veya Victoza – hangisi kilo vermek için en iyisidir?

Ozempic/Wegovy, Trulicity, Saxenda veya Victoza - hangisi kilo vermek en iyisidir?
Abnehmen mit Ozempic/Wegovy, Trulicity, Saxenda/Victoza - welches ist besser?
Ozempic/Wegovy, Trulicity, Saxenda veya Victoza – hangisi kilo vermek en iyisidir?

Ozempic/Wegovy, Trulicity, Saxenda veya Victoza – hangisi kilo vermek için en iyisidir? Merhabalar benim adım Erol Gülşen, Almanyada Eczacıyım ve size Almanyadakı zayıflama şırıngaları hakkida bir özet sunacagım. Ama şimdi önce kısacası en aktüel haberler:

 • Wegovy, artik Almanyada doktorlar tarafından özel reçete olarak yazılabilecek.
 • Sağlık sigortası masrafları karşılamak istemiyor.
 • Eczanelere ilk Wegovy paketleri dagitmaya basladi
 • Ozempic yani Wegovy, Saxenda´in yani Victoza’nın bir geliştirilmesidir.
 • Kilo kaybı enjeksiyonlarında, verilerer göre, şu anda 1 numaralı şırınga: Wegovy ve Ozempic´dir.
 • Ama 2023’ün ikinci yarısında, muhtemelen Eylül ayında, Eli Lilly’den Mounjaro (Tirzepatid) lanse edilecek. Mounjaro 2 kat çalışır. ABD’de şimdiden oyun değiştirici, yani Game changer, olarak adlandırılıyor ve Wegovy’den daha iyi olduğu söyleniyor.
 • Eli Lilly’nin Faz II ve III’teki deneysel anti-obezite ilacı Retatrutid muhtemelen hepsinden daha iyi olacak. 3 kat çalışır. Yaklaşık 48 ay sonra, hastalar vücut ağırlıklarının %24’ünü kaybettiler ve henüz platoya ulaşılmadı. Bu muhtemelen birçok mide küçültme ameliyatını gereksiz kılacaktır. Retatrutid en erken 2025 yılında Almanya’da piyasaya çıkabilecegi yönünde.

Ozempic/Wegovy, Trulicity, Saxenda veya Victoza – hangisi kilo vermek için en iyisidir?

Bu soru son günlerde sizlerden çokça gündeme geldi, ben de bu konuda yeni bir yazı veya yazmaya ve video cekmeye karar verdim. Ozempic, Wegovy, Trulicity, Saxenda ve Victoza hepsi GLP-1 reseptörü agonistler-grubuna dahildir. Bu ilaçlar yemek yerken ürettiğimiz bir hormonu taklit eder. Sonuç: Pankreasın beta hücrelerinden insülin üretimi artar. Ve buda bizi uzun bir süre boyunca tok hissetmemizi saglar ve mide boşalmasını geciktirir – daha az yeriz ve kalori alımı azalır. Ayica kilo vermek icin her zaman bir diyet ve daha fazla egzersizle, yani bir yaşam tarzı değişikliği mecburidir. Simdi bu ilaclarinin hangisinin etkisi daha iyidir? Elbette bu, hem yasal hem de farmakolojik olarak kapsamlı bir açıklama yapmama izin vermez. Ne yazık kide, bu ilacla ne kadar kilo verebiliyorum sorusunun, evrensel bir cevabı yoktu. Her vücut her ilaca biraz farklı tepki verir. Birinin daha fazla etkisi olur, diğerinin hiç bir etkisi olmaz. Ancak gerçek şu ki, Novo Nordisk firmasi semaglutide’i yani Wegovyyi, liraglutide’e, yani Saxendayi daha uzun süre etkili oldugu icin, bir alternatif olarak 2012’de geliştirdi.[1] Simdi beraber klinik çalışmalar esnasinda bulunan verilere bakalim:

MaddeIlaç IsmiDozOrtalama kilo kaybı
LiraglutidSaxenda3,0 mg / Her gün6% [2] 6 Kg : 100 Kg
DulaglutidTrulicity4,5 mg / 1 Hafta8% [3] 8 Kg : 100Kg
SemaglutidWegovy2,4 mg / 1 Hafta16% [4] 16Kg : 100 Kg
Tablo: Ortalama kilo kaybı Pharma.blog

GLP-1 reseptörü agonistlerin yan etkileri nelerdir?

En sık görülen yan etkiler mide bulantısı, baş dönmesi ve ishaldir. Çok hızlı kilo verirseniz, ozempik yüz yani (Ozempic Face) de oluşabilir. Yüz biraz çökük ve gevşek görünür. Diğer yan etkiler arasında bitkinlik, saç dökülmesi ve kabızlık ve diğer bir takim yan etkiler yer alır. Oldukça nadir fakat aslında daha ciddi bir yan etki akut pankreatittir. Akut pankreatit belirtileri üst karın bölgesinde şiddetli ağrıdır. Bunlar sırta da yayılabilir ve genellikle ateş, mide bulantısı ve kusma ile eşlik eder. O zaman lütfen ilacı almayı bırakiniz. Uzun vadeli etkiler hala eksik. FDA’ya (ABD Gıda ve İlaç İdaresine) göre Ozempic, tiroid kanseri riskini de artırabilir .Ozempic/Wegovy bu nedenle kanser ve tiroid hastalığı olan kişiler ile hamile ve emziren kadınlar için yasaktır. EMA şu anda „Wegovy“ nin intihar düşünceleri ve kendine zarar verme riskini artırıp artırmadığını inceliyor.

Ozempic/Wegovy, Saxenda ve Trulicity, tedarik sorunu yaşıyor

Novo Nordisk ve Eli Lilly (Trulicity) üreticileri şu anda Amerika ve Avrupa pazarlarına ürün tedarik etmekte sorun yaşıyor. Bir yandan sözleşmeli bir üreticide GMP sorunları ve kesintiye uğrayan tedarik zincirleri ve artan talep nedeniyle. Ayrıca Hollywood`da Kim Kardashian, Elon Musk’ın ve bir cok ünlünün bile Ozempic’i kilo vermek için kullandığı söyleniyor. Şeker hastaları şu anda hayati ilaçları için savaşıyorlar. Novo Nordisk, Ozempic’teki açığın muhtemelen yıl sonuna kadar sürebileceğini söylüyor [2].

Tablo: Yaklaşık Ortalama aylık maliyetler. Haftalık en ekonomik paketi ve en yüksek dozu varsayılım. Tabii aynı zamanda doza da bağlıdır.

Ilaç IsmiMaddeDOZ (mg)EndikasyonRuhsatFirmaFiyat/Ay yaklaşık
OzempicSemaglutid0,25; 0,5; 1Tip 2 diyabet2018Novo Nordisk73,34 €
WegovySemaglutid0,25; 0,5; 1;1,4 2,4Şişmanlık2022Novo Nordisk327 €
TrulicityDulaglutid0,75; 1,5; 3; 4,5Tip 2 diyabet2014Lilly  95,90 €
VictozaLiraglutid 6Tip 2 diyabet2009Novo Nordisk107,10 €
SaxendaLiraglutid 6Şişmanlık2021Novo Nordisk100,91 €

Wegovy kimin için?

Wegovy zayıflama şırıngası

Temel olarak, hazırlık, vücut kitle indeksi (VKİ) 30’dan fazla olan obez yetişkinler için tasarlanmıştır. Ayrıca, yüksek tansiyon, prediyabet ve diğerleri gibi ağırlıkla ilişkili en az bir eşlik eden hastalık ile 27 veya daha fazla bir BMI için koşullu. Şartlı olarak 12 yaşından büyük obez ergenlerde de. Enjeksiyonları yalnızca düşük kalorili bir diyet ve artan fiziksel aktivite ile birlikte kullanın.

Wegovy ile ne kadar kilo verebilirsiniz?

Üretici, 68 w’da ortalama %15 (%5-20) ağırlık kaybı ilan ediyor.

Reçetesiz Ozempic veya Trulicity satın alabilir misiniz?

Ozempic/Wegovy, Trulicity, Saxenda veya Victoza reçete gerektirir ve reçetesiz alınamaz. Bu nedenle, mesela bazi Internet-Eczanelere dikkat edin. Burada çok para karşılığında sahte ilaçlar alabilirsiniz ve hastanelik olabilirsiniz. Mesela İsviçre’de ve bazı ülkelerde Internetden alinan Ozempic´in iceriginde semaglutide yerine insülin cikti. Sonuç, şiddetli ve yaşamı tehdit eden bir hipoglisemiydi – kullanıcıları hastaneye kaldırıldı. Bu nedenle, diğer şeylerin yanı sıra, Swissmedic genellikle internet eczanelerinden ilaç satın alınmamasını tavsiye eder. Saygın eczaneler asla reçetesiz reçeteli ilaç satmazlar. Bu konuda lütfen yerel doktorlarınıza ve eczacılarınıza güvenin. Her zaman olduğu gibi, yan etkiler, dozaj, depolama ve fiyat hakkında daha fazla bilgiyi web sitemiz Pharma.blog’da bulabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. S. Kalra, Y. Gupta: Abstracts of the 48th EASD (European Association for the Study of Diabetes) Annual Meeting of the European Association for the Study of Diabetes. October 1-5, 2012. Berlin, Germany. In: Diabetologia. Band 55 Suppl 1, Oktober 2012, S. S7–537, doi:10.1007/s00125-012-2688-9PMID 22918257.
 2. Adipositas: Abnehmen per Spritze | PZ – Pharmazeutische Zeitung (pharmazeutische-zeitung.de
 3. Adipositas: Abnehmen per Spritze | PZ – Pharmazeutische Zeitung (pharmazeutische-zeitung.de
 4. Semaglutid jetzt als Abnehmmittel zugelassen (pharmazeutische-zeitung.de)
 5. Raucherentwöhnung: Dulaglutid verhindert Gewichtszunahme nach Rauchstopp (deutsche-apotheker-zeitung.de)
 6. https://www.novomedlink.com/obesity/products/treatments/wegovy/efficacy-safety/clinical-trial-1-results.html
 7. Diabetes Deutschland · News (diabetes-deutschland.de)
 8. Trulicity (Lilly) überzeugt doppelt | APOTHEKE ADHOC (apotheke-adhoc.de)
 9. Ozempic vs. Trulicity: Unterschiede, Ähnlichkeiten und was ist besser für Sie – Drug Vs. Freund | Kann 2023 (covidografia.pt)

Über Erol

Hallo zusammen, mein Name ist Erol und ich bin seit 2012 Apotheker. Studiert habe ich an der Rheinischen Friedrich-Wilhelms-Universität in Bonn. Ich hoffe, dass ich euch mit meinen Beiträgen informieren kann. Des Weiteren habe ich auhc viele Artikel auf Wikipedia geschrieben. Bei fragen könnt ihr mich gerne kontaktieren :)

Siehe auch

Kosten/Preis Mounjaro in Deutschland Abnehmen mit der Spritze: Der nächste „Gamechanger“ Mounjaro?

Wann kommt die Abnehmspritze Zepbound nach Deutschland? Zukunft: Cargisema oder Retaturid

Wann kommt die Abnehmspritze Zepbound nach Deutschland? Zukunft: Cargisema oder Retaturid Wann kommt die Abnehmspritze …

Schreibe einen Kommentar

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.